Technika druku sublimacyjnego szerzej opisana w zakładce nadruki znalazła doskonałe zastosowanie w druku na kubkach reklamowych. Druk sublimacyjny na kubkach daje możliwość wykonywania nadruków full color w jakości fotograficznej bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów związanych z przygotowaniem do druku. Jest to szczególnie ważne przy małych nakładach oraz wielokolorowych projektach. Zaletą tej metody jest fakt, iż bez względu na liczbę kolorów w projekcie oraz wykonywaną jednorazowo ilość koszt wytworzenia jednej sztuki jest zawsze taki sam a nadruk wykonywany jest na niemalże całej wielkości kubka. Ograniczeniem w przypadku druku sublimacyjnego na kubkach tak jak i w całej metodzie sublimacji jest kolor podłoża. Fotokubki muszą być białe i o owalnym kształcie aby umożliwić odpowiednie założenie opaski za pomocą której nanoszony jest nadruk.

 

 

Dla urozmaicenia wprowadzono do obiegu kubki białe z kolorowym uchem i kolorowym rantem oraz kolorowym uchem i kolorowym środkiem. Dostępne są także „Kubki Zwierzątka” w których stylizowany jest na podobiznę lubianych przez dzieci zwierząt oraz inne produkty ceramiczne.
Kubki kolorowe i inne produkty ceramiczne z nadrukiem sublimacyjnym – wycena na zapytanie

Sublimacja na kubkach wykorzystywana jest także przy produkcji tzw. Kubków Magicznych (ang. Magic Mug) czyli kubkach ciepłoczułych. Kubki te do czasu osiągnięcia temperatury 40 stopni są czarne (występują także w kolorach zielonym, granatowym, czerwonym). Dopiero po wlaniu gorącego płynu zmieniają kolor na biały, odsłaniając prawdziwy obraz umieszczony na kubku. Po wystygnięciu wszystko wraca do stanu pierwotnego. Kubek staje się ponownie czarny a nadruk znika.