Logo, nazwa czy jingle mają silny wpływ na rozpoznawalność i popularność marki. Utrwalają się w głowie klienta za pomocą skojarzeń, które wpływają na subiektywny wizerunek firmy. Do rozpowszechnienia potrzebują jednak odpowiednich mediów. W przypadku jingle’a, mogą to być spoty radiowe lub telewizyjne. Natomiast, dla dwóch pozostałych idealnym nośnikiem są wszelkie banery, plakaty, ulotki oraz gadżety i odzież reklamowa. Sztuka polega na tym, aby potencjalny klient nie przeszedł obojętnie obok reklamy, a gadżet reklamowy nie wylądował od razu w czeluściach szuflady, ale pełnił swoją podstawową – promocyjną funkcję.

 

Jaki powinien być gadżet reklamowy?

TRWAŁY

Odbiorcami gadżetów i odzieży reklamowej są Twoi klienci, partnerzy biznesowi i pracownicy. Oczywistym jest, że upominek reklamowy, który im wręczasz musi być przede wszystkim dobrej jakości. Tworzywo oraz technika znakowania powinny być zatem jak najbardziej trwałe. Gadżet, który szybko się zepsuje, nie będzie świadczyć dobrze o ofiarodawcy. Dla firmy to pieniądze wyrzucone w błoto i  antyreklama.

PRAKTYCZNY

Upominek reklamowy powinien być również użyteczny. Naturalnie, zależnie od grupy docelowej, będzie to co innego. Pracownik biurowy chętniej skorzysta z artykułów piśmienniczych, a pracownik terenowy uzna za praktyczny kubek termiczny lub parę rękawiczek do ekranów dotykowych. Dobrym wyborem są również gadżety wielofunkcyjne. Ich uniwersalność sprawia, że są częściej używane, a to tworzy pozytywne skojarzenia z marką.

DESIGNERSKI

Ciekawy design gadżetu reklamowego wyróżnia nawet najbardziej prozaiczny przedmiot spośród innych. Czy to kubek reklamowy czy długopis, warto wyjść ze standardowego schematu. Polecamy zamiast popularnego prostego kształtu wybrać nietypową i zaskakującą formę, model z dodatkową funkcją, zróżnicowanym znakowaniem lub wykonany z innowacyjnego materiału, np. z recyklingu.

Gadżet reklamowy powinien być najlepszym towarzyszem obdarowanego

Spełnienie powyższych wymogów to zaledwie połowa sukcesu. Przykładem może być bardzo popularna torba na zakupy. Nawet zakładając, że jest wysokiej jakości, użyteczna i designerska, powstaje inne ryzyko – przesyt. Zasypany torbami reklamowymi od wielu firm klient upodoba sobie najwyżej dwa egzemplarze, a o pozostałych zapomni. Tymczasem pełny sukces osiągamy, dopiero gdy upominek reklamowy zostaje jego „najlepszym przyjacielem”. Ponieważ klient, który chętnie korzysta z gadżetu/odzieży publicznie, sam staje się „nośnikiem” naszej reklamy. Jak jednak wyróżnić się spośród konkurencji?

 

Nie wystarczy samo logo, pozwól odbiorcom utożsamiać się z marką

Wyobraź sobie dwie koszulki reklamowe: jedną z dużym logo firmy, a drugą z małym, ale za to sporą  grafiką związaną z Twoim hobby lub poglądami. Którą prędzej ubierzesz? Jak łatwo się domyślić, pierwszy t-shirt założyłbyś prawdopodobnie jedynie, gdyby logo należało do znanej, światowej marki, którą cenisz. Mało kto ubierze tak bezpośrednią reklamę, w przypadku firmy, której nie zna i nie wie, co sobą prezentuje. Co innego w przypadku drugiej koszulki. Nie ważne czy firma jest mniej lub bardziej znana. Drugi t-shirt wybierzesz za subiektywnie chwytliwy nadruk. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystuje odwołanie do Twojej tożsamości lub wartości, np. rodziny, zdrowego trybu życia, ekologii, rozwoju osobistego czy edukacji. Nawet jeśli dotąd nie byłeś przekonany do tej marki, właśnie stworzyła w twojej głowie pozytywne skojarzenia.

Dobrze dobrany gadżet to klucz do sukcesu

Podsumowując, aby upominek reklamowy dobrze pełnił swoją promocyjną funkcję, wpierw dobrze poznaj swojego klienta lub pracownika, któremu ma być wręczony. Jeśli planujesz większa akcję marketingową, zidentyfikuj grupę klientów, do których chcesz dotrzeć – znajdź co ich łączy: czy to będą rodziny z dziećmi czy starsi samotni ludzie; pracownicy korporacji czy pracownicy fizyczni; sportowcy, a może urzędnicy. Dobry gadżet to taki, którego chętnie się używa lub nosi. Dlatego, nie stawiaj na nadruk samego logo, ale ciekawą grafikę, którą trafisz w wartości i tożsamość obdarowanego. Buduje to więź z marką i tworzy jej pozytywny wizerunek w głowie obdarowanego. A nie ma chyba lepszej reklamy niż zadowolony klient pijący na zebraniu kawę z kubka z Twoim logo czy pracownik dumnie chodzący w firmowej koszulce.