Pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Dotyczy to również nowego miejsca pracy, którego zmiana wiąże się nie tylko z nowymi możliwościami, ale najczęściej ze stresem i zagubieniem. Rolą pracodawcy jest zatem odpowiednie wprowadzenie nowego pracownika, czyli tzw. proces onboardingu. Mianowicie, poza omówieniem zakresu obowiązków, należy przybliżyć historię firmy, jej strukturę i organizację, wartości i cele, a także oprowadzić po budynku, przedstawić wszystkie działy i współpracowników. Ma to bezpośredni wpływ na motywację, atmosferę oraz efektywność pracy. Dobrze przeprowadzony onboarding pozostawi dobre wrażenie i zachęci pracownika do pozostania z firmą na dłużej. Szczególnie, jeśli jego elementem będzie powitalny zestaw  – Welcome Pack.

Welcome Pack dla nowego pracownika

Welcome Pack lub inaczej Onboarding Box to zestaw, który ma powitać nowego pracownika „na pokładzie” firmy. Często wręcza się go również kobietom wracającym z urlopu macierzyńskiego w ramach tzw. reboardingu. Jest to niezwykle miły gest, który buduje przywiązanie do nowej firmy. Tak jak róg obfitości dla pierwszoklasisty, tak i Welcome Pack składa się po części z przydatnych w pracy akcesoriów, jak i smakołyków czy przedmiotów, które pozwolą identyfikować się z nową firmą.

Najczęściej są to:

  • Akcesoria z logo firmy – artykuły biurowe (notes, długopis, kalendarz), kubki i butelki oraz lunchboxy, akcesoria elektroniczne (pendrive, kabel ładujący/do transferu danych, powerbank, słuchawki, etui na telefon, torba na laptop) czy też samochodowe (uchwyt z ładowarką do telefonu, zawieszka zapachowa);
  • Odzież promocyjna (np. t-shirt, bluza lub czapka z daszkiem)
  • Gadżety promocyjne z motywem maskotki firmowej/ firmowym motto (brelok, torba reklamowa, smycz, przypinka lub naklejki);
  • Przedmioty przydatne do lepszego zrozumienia kultury, struktury i wartości firmy (Podręcznik Pracownika, magazyn branżowy, książka branżowa)
  • Słodycze, kawa, herbata;

Szczególnym akcentem jest również list powitalny lub kartka z odręcznym podpisem przełożonego oraz osób z teamu. Natomiast, jeśli firma jest producentem, przykładowo kosmetyków, warto uzupełnić Welcome Pack o flagowy produkt.

Tworzymy Welcome Pack – od czego zacząć?

Najbardziej trafiony i doceniony Onboarding Box to ten dopasowany do potrzeb nowego pracownika. A jak wiadomo, zależnie od charakteru pracy, będzie to dla każdego coś innego. Wybór dostępnych na rynku produktów promocyjnych jest olbrzymi i może przyprawić o zawrót głowy. Aby łatwiej wyselekcjonować pasujące produkty, najlepiej zacząć od zdefiniowania nowo zatrudnionej osoby za pomocą poniższych pytań naprowadzających.

Jakie jest stanowisko pracy nowo zatrudnionej osoby?

Zależnie od branży firmy oraz kwalifikacji pracownika, określ jego dokładne stanowisko. Zastanów się, na czym będzie polegać jego praca; w jakim dziale; czy będzie biurowa, terenowa czy fizyczna. Czy jest juniorem, specjalistą czy może dyrektorem? Pomoże Ci to m.in. zdecydować czy Onboarding Box ma być elegancki i formalny czy możesz zejść z tonu i dodać coś wesołego, jak czekoladę „przy alergii na pracę”.

Jakie przedmioty będą przydatne do wykonywania obowiązków służbowych?

Podstawowe narzędzia pracy, jak np. telefon służbowy, laptop czy odzież bhp nie powinny być elementem Welcome Packa. Jednak nieobowiązkowe gadżety i akcesoria, które są ich uzupełnieniem, np. etui na telefon albo torba na laptop – jak najbardziej!

Jakie przedmioty będą przydatne w kryzysowym dniu?

Wiadomo, że nie da się uniknąć sytuacji kryzysowych. Zależnie od stanowiska, mogą wystąpić różne niespodziewane okoliczności oraz czynniki stresujące. Zastanów się, co doda otuchy nowemu pracownikowi. Może będzie to gadżet antystresowy albo melisa z numerem działu HR lub innej pomocnej osoby w firmie?

 

Welcome Pack – na co zwrócić uwagę?

Komponując Welcome Pack za pomocą powyższych wytycznych, przede wszystkim postaw na jakość produktów, nie ilość. Pamiętaj również, że dużo lepiej wypadną przedmioty oznakowane (aktualnym) logo firmy, z motywem maskotki firmowej lub firmowym motto, niż te dostępne w sklepach detalicznych. Jeszcze lepiej prezentują się te z nadrukiem nawiązującym do rozpoczęcia nowej pracy, np. hasłem „Witamy na pokładzie!”, „Nowy początek – nowe możliwości!”. W przypadku odzieży, zadbaj również o dopasowanie rozmiaru. Owszem, Welcome Pack jest doceniany w dużej mierze za sam gest, jednak dużą rolę w jego odbiorze odgrywa estetyczne, spójne opakowanie. A jeszcze większą – sposób wręczenia. Onboarding Box powinien być przekazany w oficjalny sposób, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, przez bezpośredniego przełożonego (leadera, buddy’ego).

AdForce specjaliści od gadżetów reklamowych

Welcome Pack to stosunkowo nowa „tradycja” na polskim rynku. Spotyka się ją głównie w zagranicznych firmach lub dużych korporacjach, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są dobre relacje z pracownikiem. Jednak z każdym rokiem staję się coraz popularniejsza, co widzimy po liczbie zgłaszających się do nas klientów, którzy potrzebują naszej pomocy. Kompletowanie zestawów Welcome Pack to złożone zadanie, ale wspólnie z AdForce stanie się dużo łatwiejsze. Zainspiruj się naszymi pomysłami, a z pewnością stworzysz Welcome Pack, który na lata pozostanie w pamięci pracowników Twojej firmy.