Aktualne możliwości techniczne sprawiają, iż jakość druku cyfrowego jest niemalże tak samo wysoka jak offsetowego. Jaką techniką zatem drukować?

 

Druk offsetowy

Druk offsetowy jest najbardziej rozpowszechnioną techniką druku w krajach europejskich. Szacuje się, iż wykonywane jest nią około dwóch trzecich wartości globalnej produkcji wyrobów drukowanych.

Offset znajduje zastosowanie prawie we wszystkich typach reprodukcji: tekstowych, ilustracyjnych lub będących połączeniem tekstu z grafiką. Tą techniką drukowane są wszelkiego rodzaju materiały jednokolorowe i wielobarwne, przede wszystkim na papierach i cienkich kartonach, np. na książkach, opakowaniach, gazetach, czasopismach, mapach, papierach firmowych, pocztówkach, materiałach reklamowych, kalendarzach, wizytówkach, plakatach, opakowanych, kopertach, formularzach itp. wydruki wykonane techniką offsetową charakteryzują się wysoką jakością i powtarzalnością.

Druk offsetowy wywodzi się z litografii. Zaliczany jest do technik druku płaskiego, czyli elementy drukujące i niedrukujące formy drukowej znajdują się na tej samej wysokości. Ze względu na sposób przenoszenia obrazu z formy drukowej na zadrukowane podłoże nazywany jest on również drukiem pośrednim.

Druk cyfrowy

Projekty zadane do druku przesyłane są do urządzenia w postaci cyfrowej, co pozwala na druk bezpośredni. Nie ma tu formy drukarskiej jak w przypadku druku offsetowego. Obraz jest tworzony bezpośrednio na maszynie cyfrowej i to w miejscu, z którego rozpoczyna się druk. Dawne ograniczenia co do gramatury i charakteru podłoża przestają mieć znaczenie i aktualnie druk cyfrowy można wykonywać na zróżnicowanych podłożach w tym na tworzywach i PCV przy zastosowaniu szerokich opcji kolorystycznych. Ograniczeniem jest format zadruku arkusza. W naszej drukarni jest to A3+.

A może druk hybrydowy?

Zastosowanie technologii druku UV czy hybrydowego pozwala wykonywać nadruk na podłożach niechłonnych np. tworzywach sztucznych, papierach syntetycznych czy metalizowanych. Farby hybrydowe są utrwalanie w wyniku polimeryzacji zainicjowanej promieniowaniem UV.

W druku hybrydowym wykonujemy efektowne listwy i zawieszki półkowe, folie elektrostatyczne na szyby, reklamy wiszące na PCV, foldery i kalendarze, maty, nadruki 3D i wiele innych. Efekt wizualny i dotykowy jest znakomity!

Podsumowanie

Różnica pomiędzy drukiem cyfrowym a offsetowym polega głównie na rozkładzie kosztów. Koszt wydruku pojedynczego arkusza cyfrowego jest niższy od kosztu wydruku arkusza offsetowego, ale cena druku na cyfrze nie ulega zmianie wraz z rosnącym nakładem. Inaczej jest w przypadku offsetu, gdzie wyższy nakład pokrywa początkowe koszty związane z uruchomieniem druku.

Zaletą druku cyfrowego jest możliwość natychmiastowego wykonania druku, co jest szczególnie ważne przy zleceniach z krótkim terminem realizacji. W druku cyfrowym nie istnieje pojęcie minimalnej wielkości zamówienia. Można drukować od 1 szt. Istnieje też możliwość zmian dowolnych elementów graficznych lub tekstowych dla każdej kolejnej odbitki (personalizacja).

Druk cyfrowy wybieramy więc wtedy gdy nakład zlecenia jest mały i przygotowywanie druku offsetowego nie jest opłacalne. Wadą druku cyfrowego jest nieco niższa jakość, choć rozwój technologiczny stale skraca dystans do druku offsetowego . Różnice są zauważalne już praktycznie tylko w przypadku druku apli.

Druk hybrydowy daje możliwość druku na materiałach niechłonnych takich jak PET, PCV, PP, papiery metalizowane, folie elektrostatyczne, adhezyjne, lentikularne 3D przy zachowaniu jakości druku offsetowego!

Jeśli szukasz informacji na temat druku na gadżetach i odzieży reklamowej przejdź do sekcji Nadruki.